Przejdź do treści

ROLA TŁUSZCZÓW W DIECIE

Tłuszcze są niezbędnym elementem naszej diety. Nie można z nich zrezygnować, mimo że są najbardziej kaloryczne. Pełnią funkcje energetyczne dla naszego organizmu, podobnie jak węglowodany. Tylko w nich rozpuszczają się niektóre witaminy m.in.: A, D, E, K.
NNKT, czyli niezbędne nienasycone, kwasy tłuszczowe są bardzo ważne w początkowych fazach rozwoju niemowląt i dzieci. Odpowiadają za prawidłowy rozwój tkanki nerwowej, mózgu, narządu wzroku, biorą udział w syntezie hormonów i wchodzą w skład błon komórkowych.

Tłuszcze roślinne są obfite w nienasycone kwasy tłuszczowe. Mają pozytywny wpływ na stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Źródłem są: olej słonecznikowy, olej sojowy, olej z pestek winogron. Można je również spotkać w rybach.

Tłuszcze zwierzęce są obfite w nasycone kwasy tłuszczowe. Powodują wzrost stężenia cholesterolu. Spożywanie nadmiernej ilości tego typu tłuszczu może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, czy choroby wieńcowej. Na tym nie koniec. Nadmierne ich spożywanie może doprowadzić do nadwagi i otyłości, a co za tym idzie — do cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia i innych chorób układu krążenia.

Ilość tłuszczy, które powinniśmy spożywać, zależna jest od aktywności fizycznej danej osoby, ale kształtuje się zwykle na poziomie 15-35%. Tłuszcze trans nie powinny przekraczać 1%, ponieważ podnoszą poziom tzw. złego cholesterolu, a obniżają poziom „dobrego”. Takowe tłuszcze znajdują się w utwardzonych olejach roślinnych, czyli margarynach.

Abyśmy byli zdrowi, ważna jest równowaga pomiędzy tłuszczami omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach. Zastąp tłuszcze zwierzęce, roślinnymi: olejem z pestek winogron, z dyni, olejem sezamowym, kukurydzianym lub z orzechów. Osoby rozpoczynające dietę nie powinny eliminować całkowicie tłuszczu z diety. Nie wybierajmy produktów typu „light” i odtłuszczonych. Pamiętajmy, że ponad połowa spożywanych przez nas tłuszczów nasyconych pochodzi z produktów mlecznych, z mięsa i jego przetworów. Przed zakupem czytaj etykiety, to też pozwoli uchronić się przed złym wyborem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x